Aktywiści spryskali farbą kamienny kręg Stonehenge [wideo]

Portal TV Republika/jb 19-06-2024, 17:30
Artykuł
Screenshot Portal X
Portal X@LukaszBok

Aktywiści z organizacji Just Stop Oil, która twierdzi, że walczy ze zmianami klimatu, spryskali w środę pomarańczową farbą megality tworzące jeden z najsłynniejszych zabytków w Wielkiej Brytanii - kamienny kręg Stonehenge.

Na nagraniu wideo zamieszczonym przez Just Stop Oil na platformie X widać, jak dwie osoby podbiegają do megalitów i przy użyciu butli ciśnieniowych rozpylili na nie pomarańczową farbę w proszku. Na nagraniu widać trwałe ślady farby na megalitach.

Stonehenge to jeden z najsłynniejszych prehistorycznych zabytków na świecie, składa się z wałów ziemnych otaczających duży zespół stojących kamieni. Znajdujący się w południowej Anglii krąg, którego powstanie szacowane jest na okres od ok. 3000 do 2000 r. p.n.e., ma w Wielkiej Brytanii chroniony status od 1882 r., zaś od 1986 r. znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Działająca w Wielkiej Brytanii od lutego 2022 roku grupa Just Stop Oil domaga się całkowitej rezygnacji z paliw kopalnych. Grupa zyskała rozgłos szeregiem protestów, podczas których aktywiści przyklejali się do dróg, blokując ruch, zakłócali wydarzenia sportowe i kulturalne, a także oblewali pomarańczową farbą witryny banków, obrazy w muzeach i zabytki.

Źródło: PAP, Portal X (d. Twitter)

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy