Nowy sprzęt trafi na wyposażenie Straży Granicznej. Wiemy więcej!

Portal TV Republika 18-09-2023, 14:15
Artykuł
facebook.com

„Straż Graniczna po raz pierwszy kupuje motocykle z napędem elektrycznym. Podpisaliśmy umowę na dostawę 14 motocykli. Nowe jednoślady oprócz tego, że są ekologiczne i nie emitują spalin, to są ciche, dzięki czemu dają funkcjonariuszom możliwość prowadzenia cichej obserwacji, a dzięki temu skutecznej reakcji” - poinformowała rzeczniczka SG por. Anna Michalska.

Porucznik Anna Michalska przekazała, że w ubiegłym tygodniu Straż Graniczna zawarła umowę na dostawę 14 motocykli z napędem elektrycznym marki Zero Motorcycles model FZ ZF7.2. o wartości prawie 1,2 miliona złotych. "Motocykle już na początku grudnia mają trafić do funkcjonariuszy Straży Granicznej. Głównie do oddziałów na granicy zewnętrznej" - wyjaśniła rzeczniczka. - "Motocykle z napędem elektrycznym to nowość we flocie pojazdów Straży Granicznej. Z uwagi na fakt, iż formacja angażuje się w ochronę środowiska pojazdy docelowo planuje się użytkować w ochronie granicy państwowej stanowiącej granicę zewnętrzną UE w szczególności na obszarach ekologicznie chronionych tj. parkach narodowych, krajobrazowych itp.".

Dodała przy tym, że oprócz tego, że są ekologiczne i nie emitują spalin, to są ciche. "Dają nam możliwość prowadzenia cichej obserwacji i cichego dotarcie na miejsce zdarzenia, a dzięki temu będziemy mogli skuteczniej reagować i działać. Zakupione pojazdy z napędem elektrycznym cechuje w szczególności czynniki takie jak, niższe koszty eksploatacji, wpływ na proces zaopatrzenia oraz przechowywania paliw w placówkach Straży Granicznej, a także szeroko rozumiana ochrona środowiska naturalnego w postaci ograniczenia emisji spalin i hałasu. W zestawie oprócz samego motocyklu będą również szybkie ładowarki do każdego motocyklu" - przekazała.

Rzeczniczka zauważyła też, że elektryczne motocykle to nowość w formacji, ale Straż Graniczna posiada już jednoślady. "Obecnie eksploatowanych jest około 360 sztuk motocykli wyposażonych w silniki spalinowe o pojemności od 125 cm3 do 1000 cm3. Motocykle wykorzystywane są nie tylko do patrolowania trudnodostępnych terenów przygranicznych, ale również do zwalczania przestępczości transgranicznej i nielegalnej migracji na odcinkach autostrad czy dróg szybkiego ruchu" - dodała rzeczniczka.

Zakup 14 nowych motocykli finansowany jest ze środków programu modernizacji policji, straży granicznej, państwowej straży pożarnej i służby ochrony państwa w latach 2022–2025.

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy