Orlen kupił pierwszą w Polsce lokomotywę wodorową. Nadchodzi nowa era w krajowym transporcie!

Portal TV Republika, wch 17-09-2023, 19:45
Artykuł
Twitter/Obajtek

Orlen nabył od spółki PESA Bydgoszcz nowoczesną lokomotywę, która jest pierwszym w Polsce pojazdem szynowym z wykorzystaniem napędu wodorowego. Obecnie lokomotywa jest poddawana testom. Na próbny, dzisiejszy przejazd wybrano trasę Gdynia-Hel.

- Zgodnie z założeniami, realizujemy zadania biznesowe, które zapewnią nam długofalowy rozwój i silną pozycję w Europie, a jednocześnie będą wpisywały się w strategię wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego Polaków. Jednym z kluczowych elementów tego procesu jest rozwój paliw alternatywnych, w tym wodoru. Na inwestycje w nowoczesne technologie wodorowe przeznaczamy miliardy złotych. Zakup od PESA Bydgoszcz pierwszej w Polsce lokomotywy z napędem wodorowym to kolejny ważny krok w komercjalizacji tej technologii i umocnienie naszej pozycji w obszarze, który jest przyszłością motoryzacji. Dzięki tej inwestycji zdobędziemy kompetencje potrzebne do przygotowania kompleksowej oferty na dostawy paliwa wodorowego dla rynku kolejowego - mówi Daniel Obajtek, prezes Orlenu, który też dodaje: - Nasze działania realnie przyczyniają się do transformacji polskiej kolei z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. Jednocześnie inwestujemy w rozwój zeroemisyjnego transportu publicznego, budując kolejne ogólnodostępne stacje tankowania wodoru w Polsce i za granicą.

Jak informuje prezes Obajtek, w ramach strategii wodorowej koncernu Orlen do 2030 r. na inwestycje w technologie wodorowe grupa przeznaczy 7,4 mld zł, obejmą one m. in. budowę sieci stacji tankowania i rozwój wodorowego transportu publicznego.

Źródło: Twitter/Obajtek, PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy