TSSE Euro-Park Wisłosan. Tu biznes nie zwalnia! [wideo]

Sylwia 07-09-2023, 20:12
Artykuł
canva.com

Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna Euro-Park Wisłosan jest jedną z największych specjalnych stref ekonomicznych w Polsce. Utworzona została w 1997 roku na rozległych terenach przemysłowych. Jej celem jest aktywizacja gospodarcza regionu oraz wsparcie polskich przedsiębiorców. TSSE poprzez tworzenie atrakcyjnych warunków inwestycyjnych oraz współpracę z lokalnymi samorządami jest miejscem, gdzie firmy znajdują dogodne warunki do rozwoju, a lokalne społeczności nowe miejsca pracy. Od 1999 roku TSSE zarządzana jest przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A.

Tomasz Miśko, dyrektor oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. w Tarnobrzegu podkreśla, że od 10 maja 2018 roku, czyli od momentu wprowadzenia nowelizacji ustawy o wspieraniu nowych inwestycji, przedsiębiorcy w ramach Specjalnych Stref Ekonomicznych mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego na obszarze całej Polski. Jak zaznacza, dzięki proaktywnej postawie TSSE przedsiębiorcy zainwestowali już 25,5 miliarda złotych, możliwe było także utworzenie ponad 40 tysięcy nowych miejsc pracy. W sumie w TSSE działa 225 przedsiębiorstw. 

Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna jest dzisiaj obecna w 28 powiatach, w 7 miastach na prawach powiatu. To oznacza, że jesteśmy w 4 województwach: podkarpackim, lubelskim, mazowieckim i dolnośląskim. Działamy na rzecz różnorodnych branż. Niemniej jednak naszą specjalizacją jest automotive, przemysł ciężki, elektromobilność, branża chemiczna oraz branża meblarska” – dodał.  

W ocenie Tomasza Prucnala dyrektora finansowego Erkado Sp. z o.o., współpraca z ARP oraz działanie w SSE przynosi firmie wiele korzyści. Dzięki wsparciu Agencji Rozwoju Przemysłu Erkado - jedno z największych przedsiębiorstw meblowych w Polsce może realizować projekty warte kilkaset milionów złotych. 

Obserwując dynamiczny rozwój Agencji Rozwoju Przemysłu i Specjalnej Strefy Ekonomicznej, widzimy, że jesteśmy częścią innowacyjnego i termicznego środowiska biznesowego” – powiedział. 

Wspólnie staramy się działać na rzecz przyciągania inwestorów, ich lokowania, oferowania im jak najlepszych warunków rozwoju inwestycji, a następnie na rzecz zagnieżdżania i reinwestowania, tak aby Polska rozwijała się równomiernie i każdy region, w tym podkarpacie i Lubelszczyzna, miały swoje małe, średnie i duże inwestycje” – mówił Łukasz Gałczyński, wiceprezes zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

W wyniku rosyjskiej napaści na Ukrainę, TSSE zdecydowała się również wesprzeć również ukraińskich przedsiębiorców, oferując im bezpieczne i stabilne warunki dla rozwoju biznesu. Na początku 2023 roku w województwie podkarpackim został powołany Rozproszony Inkubator dla firm z Ukrainy.

Natalia Shutova, prezes Fenix ST zaznacza, że dzięki ulgom podatkowym, jakie oferuje Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna, firma może efektywnie zarządzać finansami oraz inwestować w rozwój działalności na polskim rynku. TSSE zapewnia także wsparcie, jeżeli chodzi o formalności, a współpraca z ekspertami pozwoliła szybciej odnaleźć się ukraińskiej firmie na naszym rynku i dostosować do niego swoją ofertę. 

TSSE to nie tylko biznes, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. wspiera także edukację oraz działania związane ze społeczną odpowiedzialnością. 

Jak podkreśla Tomasz Miśko w związku z potrzebą kształcenia młodych ludzi w kierunku kompetencji miękkich, został utworzony innowacyjny program Euro-Park Wisłosan Young Staff Academy, w ramach którego ARP współpracuje z wieloma uczelniami wyższymi, szkołami średnimi oraz zawodowymi. Agencja Rozwoju Przemysłu angażuje się również w różnego rodzaju inicjatywny mające na celu pomoc osobom potrzebującym oraz niepełnosprawnym. Jest także obecna w sporcie, gdzie aktywnie wspiera m.in. festiwale biegowe. 

 

 

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy