Tą wypowiedzią sięgnęła dna! „Podpisałam usunięcie z listy lektur poezji niejakiego Rymkiewicza”, pochwaliła się „ministra” Nowacka

Portal TV Republika, wch 20-06-2024, 08:30
Artykuł
gov.pl

"Ministra" edukacji Barbara zapowiedziała w TNV24, że do końca czerwca opublikowana zostanie podstawa programowa z listą lektur. Wymieniła także dwóch autorów, których książki znikną z listy. Wcześniejsze wprowadzenie ich dzieł do szkół, Nowacka uznała za "indoktrynację". Uczniowie nie będą już więc omawiać utworów Jarosława Rymkiewicza i Jacka Dukaja. Dzieła wielu innych będą czytane tylko we fragmentach.

Nowacka poinformowała w telewizji, że szkolna lista lektur już jest gotowa i będzie opublikowana do 29 czerwca. "Z mojej strony ten temat jest absolutnie zamknięty", podkreśliła, co podajemy za portalem dziennik.pl

Nowacka zdradziła, że resort przygotował obiecaną redukcję podstaw programowych. "Robimy wyłącznie redukcję o 20 proc. Po długich dyskusjach z polonistami, z praktykami, po wysłuchaniach publicznych, spotkaniach, konsultacjach i prekonsultacjach. Decyzja jest taka, że część lektur przesuwamy do czytania we fragmentach, żeby niekoniecznie młodzież musiała przeczytać 100 proc.", wyjaśniła dodając, że nie zgodziła się, na proponowane jak widać przez "polonistów, usunięcie z listy lektur "Chłopów" Reymonta (dostał za to dzieło Nagrodę Nobla). "Chłopi" więc pozostaną, choć już tylko... we fragmentach, podobnie jak "Potop".

Nowacka zapowiedziała, że z listy znikną dzieła Jarosław Rymkiewicza i Jacka Dukaja. "Lista lektur była gigantyczna i niestety nieczytana. Były pewne pomysły indoktrynacyjne, na przykład w ostatnich latach powkładano poezję niejakiego (Jarosława Marka) Rymkiewicza. Eksperci bardzo rekomendowali usunięcie. Podpisałam dokument, gdzie pan Rymkiewicz czy pan (Jacek Józef) Dukaj się nie pojawiają", wyjaśniła oczytana jak widać "ministra".

Trudno zostawić bez komentarza skandaliczną wypowiedź "ministry" i idące za nią decyzje. "Ministra" Nowacka pewnie nie wie, bo i skąd, że wypowiadając się pogardliwie o Jarosławie Marku Rymkiewiczu mówi m. in. o najwybitniejszym współczesnym znawcy twórczości Mickiewicza, Słowackiego i Leśmiana, o jednym z najwybitniejszych poetów (m. in. lareacie Nagrody Literackiej Nike... Gazety Wyborczej, co u pani Nowackiej powinno w tym momencie wywołać sygnał alarmowy), autorze cenionych i szeroko dyskutowanych esejów, takich jak np. "Kinderszenen", "Wieszanie", "Samuel Zborowski", a także tłumaczu poezji angielskiej, rosyjskiej i hiszpańskiej.

Przejdźmy do drugiego wyeliminowanego przez Nowacką autora - Jacka Dukaja. Ten tworzący głównie (choć nie tylko) literaturę science fiction twórca jest najczęściej nagradzanym polskim pisarzem s-f na świecie. Jego książki tłumaczone są na wiele języków, cisząc się dużą poczytnością w wielu krajach świata. Wymieńmy niektóre ze zdobytych przez Dukaja laurów: jest on m. in. - trzykrotnym laureatem Nagrody Głównej w Nagrodzie Literackiej im. Jerzego Żuławskiego; jego najbardziej znane dzieło "Lód"zostało Książką Roku 2007 w plebiscycie Wirtualnej Polski. Otrzymał również nominacje do Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”, Nagrody im. Józefa Mackiewicza, Nagrody Mediów Publicznych „Cogito” oraz Nagrody Literackiej „Nike” za 2007. 27 września 2008 jury Fundacji im. Kościelskich ogłosiło, że Jacek Dukaj otrzymał za Lód Nagrodę Kościelskich. Fundacja chciała podkreślić uniwersalne wartości jego twórczości, sprawność językową i narracyjną oraz rozmach powieści. W 2009 Jacek Dukaj został polskim laureatem Europejskiej Nagrody Literackiej.

Pani Nowacka tego wszystkiego widać nie wie, gdyż - użyję tu mocnego określenia - mówi i działa jak troglodytka!

Źródło: dziennik.pl, Portal TV Republika, Twitter, wikipedia

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy