Zwycięzca Konkursu Chopinowskiego gwiazdą festiwalu dla osób zaburzeniami słuchu

Portal TV Republika 11-09-2023, 17:29
Artykuł
Materiały prasowe

Zakończył się 9 Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Dzieci Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”. Gwiazdą koncertu finałowego był Bruce Liu - jeden z najwybitniejszych pianistów świata, zwycięzca Konkursu Chopinowskiego. Organizowany już po raz dziewiąty festiwal jest wydarzeniem dla osób, które odzyskały słuch i mogą pokazać umiejętności instrumentalne i wokalne.

„Tam, gdzie gra muzyka” – to tytuł finałowego koncertu festiwalu „Ślimakowe Rytmy”. W tym roku w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą można było usłyszeć wyjątkowy występ - zagrał Bruce Liu, zwycięzca 18. edycji Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego imienia Fryderyka Chopina. Przygotowując się do koncertu, Bruce Liu miał okazję pracować z artystami-pacjentami Światowego Centrum Słuchu, Małgorzatą Strycharz-Dudziak i Nikodemem Dudziakiem, z którymi pianista zagrał na cztery ręce. 

- To jest niezwykłe doświadczenie pracować z ludźmi, którzy nie będąc profesjonalnymi muzykami, tak kochają muzykę i wykorzystują ją do komunikowania się i do wyrażenia emocji. To jest dla mnie przyjemność móc odnajdywać ich naturę i dopasowywać do niej naszą współpracę – to doświadczenie jest bardzo podobne do gry z profesjonalnymi muzykami. Gdyby mi nie powiedziano, że ci artyści mają wszczepione implanty nigdy bym się tego nie domyślił – podkreślił Bruce Liu. 

Plany Bruce’a Liu na lata 2023 i 2024 obejmuję między innymi współpracę z Filharmonią Nowojorską oraz recitale w Paryżu, Amsterdamie, Pekinie i Szanghaju oraz tournée po Japonii. 

- Dzięki implantom ślimakowym mogę słyszeć i mogę grać. Na dodatek mam zaszczyt i możliwość wystąpienia ze zwycięzcą konkursu chopinowskiego, z tak wspaniałym pianistą jako Bruce Liu– powiedziała uczestniczka festiwalu Małgorzata Strycharz-Dudziak.

Za całym przedsięwzięciem stoi otolaryngolog profesor Henryk Skarżyński – pomysłodawca i twórca festiwalu „Ślimakowe Rytmy”. 

- Przede wszystkim chodzi o uhonorowanie tego, co dokonują pacjenci. Wydawać by się mogło, że osoba niesłysząca nie nauczy się języka, nie nauczy się swobodnie komunikować. A oni pokazują, że nie tylko uczą się języków, nie tylko swobodnie komunikują się, ale grają na różnych instrumentach, śpiewają amatorsko lub profesjonalnie – powiedział prof. Henryk Skarżyński. 

Festiwalowi towarzyszyła IX Konferencja Naukowa z cyklu „Muzyka w rozwoju słuchowym człowieka”, w tym roku pod hasłem „Muzyka i sztuka w terapii”. Eksperci skupili się na tematach związanych z medycyną i terapią a muzyką i sztuką. Specjaliści poprowadzili wykłady dotyczące muzykoterapii dzieci z różnymi zaburzeniami słuchu, terapii opartej na rytmice, metod diagnostycznych i rehabilitacji przy niedosłuchu oraz po wszczepieniu implantów słuchowych. 

Źródło: Materiały prasowe

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy